Blogumuz

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tags: ,

SEO alanında veya site tanıtımlarında genel olarak en çok kullanılan backlink stratejilerinden biridir. Günümüz SEO çalışmalarında marka bilinirliğini veya marka değerini artırmak amacıyla kullanılır. Kendi içerisinde de birçok dikkat edilecek tekniği ve stratejiyi barındırmaktadır. Her şeyden önce unutulmamalıdır ki tanıtım yazısı bir backlink yöntemidir. Bu yüzdendir ki tanıtım yazısını kavramadan önce mutlaka backlink hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmedir.

 

Tanıtım Yazısı Nedir? Ne işe Yarar?

 

Backlink’ i kavradıktan sonra, tanıtım yazısını daha iyi anlayabiliriz. Tanıtım yazısı; Farklı sitelerde yayınlanan makale, marka bilinirlik tanıtımları ve yazılar içerisine özenle yerleştirilen linklerle elde edilir. Yazmış olduğunuz bu makale, marka bilinirlik tanıtımları veya yazılar sayesinde geri bağlantılar elde edersiniz. Bu geri bağlantılar sayesinde de sitenize geri yönlendirmeler alırsınız.

 

Tanıtım Yazılarında Dikkat Edilecek Hususlar

 

Tanıtım yazısını yazmadan önce yazınızı hazırlarken öncelikle yazınızın konusunu belirlemelisiniz. Ancak bunu yaparken siteniz ile alakalı olan hedef kitlenizi hedefleyecek bir başlık ile başlamanız gerektiğini unutmayın. Burada birçok SEO uzmanının yaptığı etkili bir strateji ise; başlığın siteniz için en önemli anahtar kelimesi olmasıdır. Bu sayede arama motorları tarafından özellikle Google tarafından daha kolay fark edilmesi sağlanır. Tabi ki arama motorlarını düşündüğümüz kadar asıl hedef kitlemizi de düşünmemiz gerekiyor. Bu yüzden başlığın ilgi çekici olması da önemlidir. Tanıtım yazısı başlığı bir atıfla, “en” ile veya etkili bir soru tipiyle başlaması daha çok dikkat çekmektedir.

 

Başlığın tamamlanmasının hemen ardından dikkat edilecek bir başka husus ise; konu içeriğinde siteniz ile alakalı anahtar kelimelerin kullanılmasıdır. Bu anahtar kelimeler sitenizi en iyi şekilde temsil edecek tarzda belirlenmelidir.

 

Tanıtım yazısı, bir backlink strateji olduğu için konu içerisinde anahtar kelimeleri kullanacağım diye de etkili olmayan bir yazım stili ile yazdığınızda kullanıcı sitenize girmeyecektir. Bu da backlink stratejinizi baltalayacak ve başarısız olmasına neden olacaktır.

 

Tanıtım yazısını oluştururken konu içeriğinde vermiş olduğunuz linklerin sayısının çok olması da ayrıca bir sıkıntı oluşturacaktır. Bu yüzden genel olarak bir tanıtım yazısı içerisinde iki link yeterli olacaktır. Eğer daha çok link olursu bu durum arama motorları tarafından sitenizin değerini düşürecek ters bir etki oluşturacaktır. Ayrıca genel olarak tanıtım yazısı 300-400 kelime olması tercih sebebidir. Kullanıcının roman okumaya gelmediğini unutmayın.

Yorum Yap