Blogumuz

Backlink`lerin Doğru Kullanımı ve Faydası

Tags:

Backlinklerin faydasına geçmeden bilmemiz gereken birkaç nokta var. Geçmiş zamana göre backlink ile ilgili birçok şey değişmiştir. Bundan 5-6 yıl önce kalitesiz, spam niteliği taşıyan linkler dahi web sitelerini kolay bir şekilde sıralamasını yükseltmeye yetiyordu. Ancak özellikle Google tarafından geliştirilen penguen algoritması sonrası hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Kaliteli olmayan spam niteliğindeki tüm backlinkler site sıralamasını artıracağı yerde sitenin sıralamasına etkisi pek olamamaya başladı. Bu durumla birlikte backlinklere bakış biranda değişti ve kaliteli linkler kullanılmaya başlandı.

 

Backlink`lerin Doğru Kullanımı

 

İçerikle ilgili olan, sözler ve kelimeler ile bağlantılı olan linkler oldukça önem kazandı. Bunu şu basit örnekle açıklayabiliriz; sitemiz x ile ilgili ise diğer sayfalardan aldığımız bağlantılar x değil y ile ilgili bağlantılar ise bu sitemize pek katkı sağlamayacaktır. Sıralamanızı yükseltmez belki ama trafik ile ilgili sadece bağlantı üzerinden basit trafik artırımı sağlanmış olur. Yani backlink ile sitenizi sıralamasını artırmak istiyorsanız ve size faydasının olmasını temenni ediyorsanız, yapmanız gereken şey kaliteye önem vermek olmalıdır. Ayrıca organik backlinklerin katkısı olacakken, bot ile gönderilen backlinkler spam niteliği taşıyor olabilecektir. Unutulmamalıdır ki Google kullanıcı davranışlarını ölçerek sizin sıralamanızı daha sonra tekrar değiştirebilir.

 

Backlink`lerin Faydası

 

Backlink doğru ve etkili tanıtım yazıları ile kullanıldığında göstereceği faydaya siz dahi şaşırabilirsiniz. Backlinkleri doğru kullanabilmek ve faydasını görebilmek için arama motorların ve Google’ının asıl dikkat ettiği şey olan kullanıcı davranışlarını doğru kullandığımız da asıl etkiyi görürüz. “Her şey insan içindir” sloganı bizim asıl çıkış noktamız olmalıdır. Diğer sitelere vermiş olduğumuz linkler de bu sloganı hatırlayarak backlinkleri kullanmak büyük avantaj sağlayacaktır. Bu yüzdendir ki kullanıcıların davranışlarını yönetecek tarzda tanıtım yazıları, alakalı yerlerde paylaşımını yapmak doğru adımlar olacaktır.

Backlinklerin en önemli faydası ise; rakiplerinizin üzerine çıkmanızı sağlayacak link paylaşımları olmasıdır. Böylece daha az maliyete daha yüksek sıralama ve bulunma avantajı elde etmiş olursunuz. Tabi ki bu avantajda işlerinizin artmasını sağlayacağı gibi piyasa marka bilinirliğinizi artıracak ve başka kullanıcılar tarafından tamamıyla organik doğal bağlantılar almanızı sağlayacaktır. Bunun için de sitetanıtım.com sizin için aranan kan olacaktır. Bazen farklılaşmak bir tık ötede, şimdi olduğu gibi..

Yorum Yap