Blogumuz

Backlink Ne işe Yarar?

Tags:

Arama motorlarında ve Google de en çok tıklanan ilk sayfalar da kendinize yer edinmek için önem vermeniz gereken şeylerin başında backlink kullanmak gelir. Anahtar kelime olarak belirlediğiniz kelimelere vermiş olduğunu linkler sayesinde, siteniz çok hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Bu da web sitenizin daha ucuza ve ömür boyu daha çok doğal bağlantılar almasını sağlayacaktır.

 

Sitenize backlink yapmanın birden çok farklı türü bulunmaktadır; bazı siteler de ücretsiz backlink olabileceği gibi bazı yerlerde de ücretli backlink hatta karşılıklı backlink bulabilirsiniz. Her bir backlink türü kendi içerisinde farklı stratejileri barındırmaktadır. Bu stratejileri belirlemek veya bulmak tamamıyla kendinize özgü SEO çalışmalarında saklı olacaktır.

 

Backlinkler aslında son derece etkilidir ancak doğru bir biçimde kullanıldığında bu etki görülmektedir. Peki bu backlink denilen referans bağlantıları veya geri bağlantılar gerçekte ne işe yarar?

 

Backlink Ne işe Yarar?

 

En başta sitenizin hızlı endeks almasını sağlar, bu da aslında binlerce hatta milyonlarca lira ödeyipte elde edebileceğiniz endeksi etkili hazırlanmış geri bildirim linkleri ile alabileceğiniz anlamına gelmektedir. Sitenizin herhangi bir sayfası dahi organik bir bağlantı alıyorsa, bu durumda da sayfanızın arama motorlarındaki sıralaması yükselmeye başlayacaktır. Tabi ki arama motorların da sıralamanızın yükselmesiyle birlikte buradan gelecek ziyaretçi sayınızda aynı oranda artacaktır.

 

Ziyaretçi sayısının artmasıyla birlikte arama motorlarının site tarama botlarının dikkati sitenizin üzerine çekilecek böylece botlar sitenizi daha sık ziyaret etmeye başlayacaktır. Bu backlink bağlantılarını bulan botlar sitenizi daha hızlı şekilde taramasını sağlayacaktır. Aslında tüm bu durum kurulan her sitenin istediği ve asıl elde etmeye çalıştığı şeyin ta kendisidir. Ancak bunu birçok kişi gerçek anlamda başaramaz. Çünkü backlinklerin asıl değerini bilmiyor veya kavrayamamışlardır.

 

Web sitenizin artan trafiği, yükselen değeri sayesinde kullanıcılar sizi daha kolay bulmaya başlar. Böylece işlerinizin daha çok artığını görebileceksiniz.

 

Reklam giderleriniz, SEO maliyetiniz ve pazarlama çalışmalarına ayrılan bütçe de daha da düşmüş olacaktır. Tüm bunlar aslında size yepyeni bir kimlik kazandıracağı gibi sitenizin yükseliş dönemi başlayacaktır. Yani siteniz web dünyasının unutulan sitelerinden biri olmaktan çıkıp aksine göz önünde olabilecek siteler kategorisine girmesini sağlayacaktır.

 

Backlink ‘in değerini bilen çoktan erdi muradına, darısı tüm ahalinin başına.

Yorum Yap